YAZO camping and RV portable power solution with solar charging

Bærbare kraftværker til camping- og autocampere

Vælg bærbar strøm omkring dine tilsluttede belastninger, køretidsmål, opladningsadgang og destinationsmarked. YAZO tilbyder 288Wh-2232Wh muligheder for camping, autocampere og RV power programmer.

288Wh–2232WhKapacitetsområde
350W–2400WNominel outputområde
Op til 800WSolar input

Start med de belastninger, du skal bruge for at få strøm

Den rigtige camping- eller autocamperkraftstation starter med udstyrslisten-ikke batterikapaciteten trykt på produktet. Definer den kontinuerlige belastning, opstartsbehov, køretid og opladningsplan, før du vælger en model.

01Udstyr

Liste hvert apparat og enhver enhed, der kan tilsluttes.

02Løbende watt

Tilføj de belastninger, der fungerer på samme tid.

03Opstart Watt

Tjek kort-varighedsbehov for motorer og kompressorer.

04Runtime

Definer nødvendige driftstimer mellem opladningsmuligheder.

05Genoplad

Planlæg AC-, køretøjs- og solopladning omkring turen.

Adskil udgangseffekt fra batterikapacitet

Strøm og energi besvarer forskellige købsspørgsmål. Kontroller begge dele, før du vælger en camping- eller autocamperkraftplatform.

W

Kan kraftværket køre det?

Nominel output bestemmer den kontinuerlige AC-belastning, som enheden kan understøtte. Opstarts- eller stigningsefterspørgsel bør gennemgås separat, hvor det er relevant.

Wh

Hvor meget lagret energi er tilgængelig?

Batterikapaciteten bestemmer tilgængelig energi for den nødvendige driftsperiode. Køretiden varierer med den reelle belastning og driftsforhold.

Påkrævet energi (Wh) ≈ Udstyrseffekt (W) × Driftstid (h)

Den faktiske driftstid varierer med belastningsadfærd, konverteringstab, standby-forbrug, temperatur og batteritilstand. Brug den rigtige belastningsliste til tilbud og systemplanlægning.

Sammenlign udvalget af campingkraftværker

Brug matrixen til først at indsnævre effektklassen, og gennemgå derefter den dedikerede produktside for den nøjagtige markedsversion, ladeindgange, grænseflader og kommerciel konfiguration.

Model Kapacitet Nominel output Boost / Peak Solar input Anbefalet retning
PPY-P350L 288Wh 350W 600W overspænding Op til 240W Kompakt mobil belastning
Y03 Pro 512Wh 600W 1200W peak Op til 240W Letvægts campingsystemer
PPY-P700L 576Wh 700W 1200W overspænding Op til 240W Kompakt brug med højere-output
Y012 992Wh 1200W 1500W forbedret / 3600W peak Op til 240W Afbalanceret camping- og køretøjsbaseret-brug
Y015 1488Wh 1500W 1700W boost / 3600W peak Op til 480W Længere køretid og større belastningslister
Y024 Lite 2232Wh 2400W 2600W boost / 4500W overspænding Op til 800W Mobilstrøm med høj-kapacitet
Y024 2232Wh 2400W 2600W boost / 4500W peak Op til 800W Større-efterspørgsel RV og udvidet udendørs brug

Vælg produktretningen før den nøjagtige model

Et udvalg på fire-niveauer gør det nemmere at matche købers forventninger uden at behandle hver kapacitet som en separat use case.

PPY-P350L compact camping power station
Kompakt mobil strøm

288–576Wh

PPY-P350L · Y03 Pro · PPY-P700L

Til portabilitet-første programmer og definerede lavere-strømbelastninger.

Udforsk kompakte modeller →
Y012 992Wh camping power station
Balanceret campingkraft

992Wh

Y012

Til blandet campingpladsbelastning og køretøjsbaseret-rejse uden at flytte direkte ind i et 2kWh-klassesystem.

Se Y012 →
Y015 1488Wh camping and RV power station
Udvidet køretid

1488Wh

Y015

Til større belastningslister, længere driftsperioder og højere krav til solopfyldning.

Se Y015 →
Y024 2232Wh portable power station for RV applications
RV & høj kapacitet

2232Wh

Y024 Lite · Y024

Til højere samtidige belastninger, udvidet udendørs brug og en stærkere solcelleopladningsplan.

Se Y024 →

Planlæg genopladning-Ikke kun batterikapacitet

Til flere-dages camping- og autocamperbrug kan opladningsplanen være lige så vigtig som lagret energi. Bekræft, hvornår og hvordan systemet vil blive genopfyldt, før kraftværket færdiggøres.

AC før afgang

Start med netopladning, hvor der er strøm til rådighed.

Opladning af køretøj under rejsen

Bekræft den valgte models inputvej, kabel og køretøjets elektriske tilstand.

Solopladning i lejren

Match panelspænding, strøm, maksimal effekt og stikvej til det modtagende kraftværk.

Vigtig kompatibilitetsbemærkning

Vælg ikke et solpanel alene ud fra watt- eller stikudseende. Bekræft det modtagende kraftværks PV-spændingsområde, strømgrænse og stik- eller adaptervej.

Seks kontroller før konfiguration af RV Power

RV-applikationer skal dimensioneres ud fra det elektriske krav og opladningsmiljøet, ikke fra applikationsmærkatet alene.

01Nominel belastning

Tilføj det udstyr, der forventes at fungere kontinuerligt på samme tid.

02Efterspørgsel efter opstart

Tjek kompressorer, motorer og andre belastninger med korte høje-opstartskrav.

03Daglig energi

Estimer påkrævet Wh fra den faktiske enhedseffekt og driftstimer.

04Opladningsinterval

Definer, hvor længe systemet skal fungere mellem pålidelige opladningsmuligheder.

05Solar Strategi

Match PV-indgangsvinduet til panelets elektriske værdier og det tilgængelige solcellevindue.

06Markedskonfiguration

Bekræft destinationsland, udgangsspænding, frekvens og stikstandard.

Byg en camping- og autocamperkraftserie til dit marked

For distributører og udendørsmærker skal du bygge SKU-serien omkring køberbelastningsprofiler, driftstidsforventninger og markedskonfiguration i stedet for kapacitet alene.

IndgangPPY-P350LKompakt lavere-strømkrav
KompaktY03 Pro / PPY-P700LMere output og lagret energi
Mellem-kapacitetY012Afbalanceret camping- og køretøjsbrug
UdvidetY015Længere driftstid og større belastninger
Høj kapacitet / RVY024 Lite / Y0242kWh-klasse udendørs strøm
Solar Add-OnPE-100W / PE-240WEfter bekræftelse af elektrisk kompatibilitet

Bekræft destinationsmarkedet før massebestilling

Et camping- eller autocamperprogram bør fastfryses mod målmarkedet før tilbud og produktion. Angiv den elektriske version og kommercielle krav sammen.

Spænding og stikkontaktDestinationsland, udgangsspænding, frekvens og udgangsstandard.
OpladningsplanAC-indgang, køretøjsopladning og solenergikrav.
Branding & PakningLogo, karton, etikettering, manuel sprog og tilbehørspakke.
Kommercielle kravMængde, dokumentationsbehov og påkrævet leveringstidspunkt.

Udendørs brug betyder ikke, at alle kraftværker er vandtætte

Beskyttelsesklassificeringer og miljøgrænser skal kontrolleres af individuel model. Anvend ikke én vejrbestandighed-på den komplette campingløsning.

  • Hold kraftværket inden for dets specificerede driftsmiljø.
  • Beskyt elektriske forbindelser mod fugt og forurening.
  • Oprethold ventilation og bloker ikke køleområder.
  • Bekræft den model-specifikke temperatur- og beskyttelsesklassificering, hvor miljøeksponering er vigtig.
Bekræftet solpanel-beskyttelse

PE-100W og PE-240W har bekræftede IP65-panelklassificeringer. Dette gør ikke alle tilsluttede kraftværker til IP65.

Beskyttelse af-strømstationer

Brug den offentliggjorte beskyttelsesklassificering for den nøjagtige produktkonfiguration og markedsversion.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan vælger jeg det rigtige bærbare kraftværk til camping?

Start med det udstyr, du skal bruge til at betjene. Bekræft løbende watt, opstartsbehov, påkrævet driftstid og tilgængelige opladningskilder. Vælg derefter et kraftværk med passende nominel effekt og tilstrækkelig batterikapacitet til det nødvendige energibehov.

Hvor meget batterikapacitet skal jeg bruge til en campingtur?

Beregn kapacitet ud fra de faktiske belastninger og driftstid. Som en grundlæggende planlægningsmetode skal du gange hver enheds watt med dens forventede driftstimer og tilføje resultaterne. Den passende kapacitet afhænger også af, hvornår og hvordan kraftværket kan genoplades.

Hvordan kan jeg estimere driftstiden for RV-udstyr?

Tag udgangspunkt i udstyrets reelle strømforbrug og kraftværkets batterikapacitet. Køretiden varierer med belastningsadfærd, konverteringstab, standby-forbrug, temperatur og andre driftsforhold, så en universel køretid bør ikke antages.

Hvorfor er nominel effekt og overspændingseffekt forskellige?

Nominel effekt bruges til kontinuerlig belastningsplanlægning. Surge eller peak output refererer til kort-varighedsbehov. Kontroller kontinuerligt udstyr i forhold til nominel udgang, og gennemse opstartskrav separat.

Kan YAZO campingkraftværker oplades med bærbare solpaneler?

Udvalgte modeller understøtter solenergi. Panelet skal matche kraftværkets indgangsspændingsområde for solenergi, strømgrænse, maksimal indgangseffekt og stik eller adaptervej. PE-100W og PE-240W er aktuelle YAZO panel muligheder, men kompatibilitet bør bekræftes model for model.

Hvornår skal jeg sammenligne Y012, Y015 og Y024?

Y012 giver 992Wh kapacitet og 1200W nominel effekt, Y015 øges til 1488Wh og 1500W nominel effekt, og Y024 giver 2232Wh og 2400W nominel effekt. Det korrekte valg afhænger af samtidig belastning, påkrævet driftstid, opladningsplan og mobilitetskrav.

Anvendes de samme kraftværkskonfigurationer i alle lande?

Der bør ikke antages nogen universel markedskonfiguration. Påkrævet spænding, frekvens, fatningslayout og opladningskonfiguration kan variere fra destination til destination. Angiv destinationslandet, når du anmoder om en modelanbefaling eller et tilbud.

Er campingkraftværker vandtætte?

Antag ikke den samme beskyttelsesklassificering på tværs af alle modeller. Bekræft det nøjagtige kraftværks beskyttelsesniveau, hvor fugt, støv eller anden miljøeksponering er relevant. PE-100W og PE-240W bærbare solpaneler har bekræftet IP65-panelklassificeringer.

Få en anbefaling om camping- og autocamperstrøm

Send din udstyrsliste, køretidsmål og opladningskrav. Vi kan gennemgå ansøgningen og matche den relevante-kraftstationsretning til dit marked og dit indkøbsprogram.