Med udsigt over utallige små bjerge (Xiamen) Electric Power Technology Co., Ltd. er en af de førende producenter og leverandører af 2000w udvideligt hjemme-backup-kraftværk i Kina. Vi har verdens-førende produktionsudstyr og stærke produktionskapaciteter. Velkommen til engros bulk premium 2000w udvidelig hjemme backup kraftstation fra vores fabrik.
Y1|Udvidbar Home Backup Power
2000W hjemme-backup-kraftværksproducent med Y2-BAT-udvidelse
Y1 starter med et 1024Wh LiFePO4-batteri og 2000W nominel AC-udgang og tilføjer derefter en funktion, der ændrer, hvordan købere kan planlægge fremtidig backupkapacitet: kompatibilitet med Y2-BAT-udvidelsesbatterier. Nuværende Y1-produktmedier viser også 4500W overspændingseffekt, 1400W AC-opladning, 800W solindgang og 100W USB-C-udgang.
Udvidbar arkitektur
Start ved 1024Wh og hold en ekspansionssti åben
Y1 er placeret anderledes end kraftværker med fast-kapacitet på 1 kWh, fordi den understøtter Y2-BAT-udvidelsesplatformen. Op til 15 Y2-BAT-pakker er specificeret for Y1; krav til forbindelseshardware og systemversion skal bekræftes for den endelige projektkonfiguration.
Y1 giver inverteren, kontroller og første 1024Wh
Brug Y1 baseenheden, når projektet har brug for en 2000W AC platform med et kompakt startbatteri. Tilføj kun udvidelse, når indkøbsopgaven kræver mere lagret energi.
- 1024Wh LiFePO4 batteri i hovedkraftværket
- 2000W nominel AC-udgang forbliver den kontinuerlige invertergrænse
- Y2-BAT-kompatibilitet skaber en separat kapacitetsudvidelsessti
- Op til 15 Y2-BAT-pakker er angivet som kompatible med Y1
Udvidelses-batterikapacitet angivet for den kompatible Y2-BAT-model.
Maksimalt antal Y2-BAT-pakker angivet for Y1-udvidelsesplatformen.
Bekræft det påkrævede kabel og den relevante firmware- eller hardwareversion, før et projekt med flere-batterier frigives.
Batteri- og belastningsprofil
1024Wh LiFePO4-batteri til prioriterede backup-belastninger
Y1-batteriet er specificeret til 1024Wh med LiFePO4-kemi og en 3500+-cyklusreference. Den faktiske backup-tid afhænger af enhedsudtrækning, konverteringstab, driftscyklus og starttilstand for opladning.
Hold forbindelsesbelastninger prioriteret
Routere, kommunikationsenheder og lav-belysning kan adskilles fra større apparatbelastninger, når du planlægger dækning af strømafbrydelser.
Kontroller kompressorens opstartsbehov
Brug både driftseffekt og starteffekt, når du evaluerer køleskabe eller andet kompressor-baseret udstyr.
Byg en lille-office backup liste
Beregn det kombinerede træk af computere, skærme, netværkshardware og andre nødvendige perifere enheder.
Bekræft overførsels- og køretidskrav
For følsomt udstyr skal du bekræfte strømkvaliteten, overførselsadfærden og enhedsproducentens backup-strømkrav før brug.
Regionale AC-versioner
Én 2000W platform med separate udgangskonfigurationer i EU og USA
Y1 leveres i markeds-specifikke AC-versioner. EU-konfigurationen bruger 220–240V output, mens den amerikanske version bruger 100–120V. Begge viser 2000W nominel udgang, 4500W overspændingseffekt og 2000W bypass-tilstand.
220–240V AC · 50/60Hz
2000W nominel udgang, 4500W overspænding, 2000W bypass, 100W USB-C og 12V/10A DC-udgang.
100–120V AC · 50/60Hz
2000W nominel udgang, 4500W overspænding, 2000W bypass, 100W USB-C og 12V/10A DC-udgang.
| Felt | EU-version | US version |
|---|---|---|
| AC udgangsspænding | 220–240V | 100–120V |
| Frekvens | 50/60 Hz | 50/60 Hz |
| Nominel AC-udgang | 2000W | 2000W |
| Overspændingsudgang | 4500W | 4500W |
| Bypass-tilstand | 2000W | 2000W |
| USB-C | Op til 100W pr. anført port | Op til 100W pr. anført port |
Tre genopladningsstier
1400W AC-opladning, 800W solenergiindgang og køretøjsopladning
Opladningsarkitekturen understøtter hurtig netgendannelse i hjemmet, høj-solenergiindgang til brug uden for-net og lavere-bilopladning, når systemet er i transit.
- Amerikansk AC-indgang: 90–140V, 50/60Hz, op til 12A og 1400W
- EU AC-indgang: 190–250V, 50/60Hz, op til 6,5A og 1400W
- Solindgang: 12–78V MPPT
- PV driftsområde: 18–75V, op til 14A og 800W
- Køretøjsindgang: 12–15V, op til 8A
Bærbar brug ud over huset
Den udvidelige hjemme-backup-platform kan også rejse
Med en vægt på 12,6 kg forbliver Y1 transportabel nok til midlertidig udendørs brug. Den samme 2000W inverter og 1024Wh basisbatteri kan understøtte kompatibel campingpladselektronik, fotografiudstyr og mobile arbejdsenheder, når belastningen holder sig inden for produktgrænserne.
Brug basispakken på 1024Wh til bærbare laster
Planlæg apparater ud fra samtidig watt og forventet driftstid, og vælg derefter AC-, sol- eller køretøjsopladning til turen.
Vælg udvidelse og det bredere kabelsæt over højere USB-C-watt
Y1 Lite giver højere 140W USB-C-output, men standard Y1 passer bedre, når projektet specifikt kræver Y2-BAT-udvidelseskompatibilitet og det medfølgende MC4-til-Anderson-opladningskabel.
Tekniske specifikationer
Y1 Tekniske specifikationer for indkøbsgennemgang
| Model | Y1 |
|---|---|
| Produkttype | 2000W 1024Wh udvidelig hjemme-backup-kraftstation |
| Batterikapacitet | 1024Wh |
| Batterikemi | LiFePO4 |
| Cyklusreference | 3500+ cyklusser; bekræfte cyklus-testbetingelser for den endelige købsspecifikation |
| Nominel AC-udgang | 2000W |
| Overspændingsudgang | 4500W |
| Bypass-tilstand | 2000W |
| EU AC output | 220–240V, 50/60Hz |
| amerikansk AC-udgang | 100–120V, 50/60Hz |
| AC opladningsindgang | Op til 1400W |
| Solar input | 12–78V MPPT; 18–75V, op til 14A, 800W max |
| Køretøjs input | 12–15V, op til 8A |
| USB-A-udgang | Op til 18W pr. anført port |
| USB-C-udgang | Op til 100W pr. anført port |
| 12V DC udgang | 12V / 10A / 120W i alt |
| Dimensioner | 384 × 232 × 295 mm / 15,1 × 9,1 × 11,6 tommer |
| Nettovægt | 12,6 kg / 27,8 lb |
| Beskyttelsesvurdering | IP21 |
| Udvidelsesbatteri | Y2-BAT 2048Wh; op til 15 pakker angivet som kompatible med Y1 |
For regulerede-markedsordrer skal påkrævede overholdelsesdokumenter matches til den nøjagtige Y1-markedsversion før afsendelse. Certifikatnumre og gyldighedsdata er ikke angivet på denne PDP.
Fysisk planlægning
12,6 kg basisenhed til hylde, køretøj og backup-systemplacering
Y1 måler 384 × 232 × 295 mm og vejer 12,6 kg. Disse dimensioner er nyttige, når du planlægger opbevaring, transport, placering af arbejdsstation eller plads omkring en backup-installation i hjemmet.
- Bredde: 384 mm / 15,1 in
- Dybde: 232 mm / 9,1 in
- Højde: 295 mm / 11,6 in
- Nettovægt: 12,6 kg / 27,8 lb
Standard Y1-pakke-ud
Tre ladekabler understøtter net-, køretøjs- og solcelleforbindelsesveje
Y1-pakkebilledet viser et fyldigere kabelsæt end Y1 Lite. Standardpakken indeholder et AC-opladningskabel, en cigaret-lighter-til-Anderson-kabel og et MC4-til-Anderson-kabel plus den trykte brugervejledning og garantibevis.
AC ladekabel
Bekræft destinations-markedsstikket, før den kommercielle pakkeliste fryses.
Lettere-til-Anderson-kabel
Giver køretøjets-opladningsforbindelse, der følger med standard Y1-pakken.
MC4-til-Anderson-kabel
Understøtter kompatibel solcelle-panelforbindelse inden for Y1 PV-inputspecifikationen.
Manual og garantibevis
Bekræft sprog-, branding- og markedsspecifikke-dokumentkrav for den endelige ordre.
Fabriksbekræftelse
2000W hjemme backup kraftværk fabrikstjek før forsendelse
Y1-enheder kontrolleres i et omfattende elektrisk testområde inden engrosudgivelse. Bekræftelsen bør dække den bestilte markedsversion, opladningsfunktioner, outputgrænseflader og godkendt pakke-ud.
- Bekræft modellens identitet, kapacitet og markedsspændingsversion
- Tjek 2000W nominel output og 4500W overspændingsadfærd
- Bekræft AC-, sol- og køretøjsopladningsinput
- Tjek AC, USB-C, USB-A og 12V udgangsfunktioner
- Bekræft standardtilbehørssættet med tre-kabler
- Bekræft udvidelseskrav separat, når Y2-BAT er en del af projektet
Engrosprojektdefinition
Engros Y1-ordrer bør definere både strømbehov og udvidelseshensigt
Vi leverer Y1 til distributører, importører, private{1}}labelprogrammer og projektkøbere. Fordi Y1 kan danne basis for et system, der kan udvides, bør tilbuddet ikke kun opfange mængde og markedsspænding, men også om Y2-BAT-udvidelse er en del af den indledende ordre eller en senere implementeringsfase.
2000W kontinuerlig grænse
Giv samtidig kørende belastninger, opstartskrav og nødvendig backup-varighed.
Base-kun eller Y2-BAT-system
Angiv, om der kræves udvidelsesbatterier nu, og det planlagte antal kompatible pakker.
EU eller amerikansk elektrisk konfiguration
Angiv destinationsland, udgangsspænding, frekvens og påkrævet AC-stikstandard.
Mængde, branding og dokumenter
Bekræft ordremængde, logo, emballage, manuelt sprog, nødvendige dokumenter og målleveringsdato.
Ofte stillede spørgsmål
Y1 tekniske og indkøbsspørgsmål
Spørgsmål: Hvad er den nominelle og stigningseffekt af Y1?
A: Y1 er klassificeret til 2000W AC-udgang og viser 4500W overspændingseffekt. Brug 2000W til kontinuerlig-belastningsplanlægning.
Q: Kan Y1 bruge Y2-BAT udvidelsesbatterier?
A: Ja. Y1 understøtter Y2-BAT-udvidelse med op til 15 pakker specificeret til Y1-platformen. Bekræft den nødvendige tilslutningshardware og den relevante systemversion for projektkonfigurationen.
Q: Hvilken batterikemi bruger Y1?
A: Y1 bruger et 1024Wh LiFePO4-batteri med en 3500+-cyklusreference. Bekræft de gældende cyklus-testbetingelser, når de er påkrævet i købsspecifikationen.
Q: Hvor meget AC- og solopladningsinput understøtter Y1?
A: Y1 understøtter op til 1400W AC-opladning og op til 800W solinput. PV-indgangen er angivet til 12–78V MPPT med et 18–75V driftsområde op til 14A.
Q: Hvad er forskellen mellem Y1 og Y1 Lite?
A: Standard Y1 er angivet som kompatibel med Y2-BAT-udvidelsesbatterier og inkluderer et MC4-til-Anderson-opladningskabel. Y1 Lite giver højere 140W USB-C output, mens Y1 USB-C er angivet til 100W.
Q: Hvilket tilbehør er inkluderet i standard Y1?
A: Pakkebilledet viser et AC-opladningskabel, en cigaret-lighter-til-Anderson-kabel, et MC4-til-Anderson-kabel, en brugervejledning og et garantikort.
Spørgsmål: Kan jeg købe Y1 backup-kraftværker til hjemmet engros?
A: Ja. Engros Y1-forespørgsler kan gennemgås baseret på mængde, destinationsmarked, AC-konfiguration, belastningsprofil, udvidelsesplan, branding, emballage og nødvendige dokumenter.
Q: Hvad skal jeg sende for et bulk Y1 tilbud?
A: Send venligst destinationsland, mængde, AC-spænding og stikstandard, tilsluttede belastninger, opstartskrav, runtime-mål, Y2-BAT-udvidelseskrav, opladningsplan, branding, emballage og nødvendige dokumenter.
Send venligst destinationsland, mængde, AC-spænding og stikstandard, tilsluttede belastninger, opstartskrav, runtime-mål, Y2-BAT-udvidelseskrav, opladningsplan, branding, emballage og nødvendige dokumenter.
Anmod om et tilbud
Byg et bulk Y1-system omkring dagens belastninger og morgendagens kapacitet
Del destinationsmarkedet, påkrævet mængde, AC-konfiguration, prioriterede belastninger, startefterspørgsel, runtime-mål, Y2-BAT-udvidelsesplan, solenergibehov, branding, emballage og dokumentbehov for en teknisk og kommerciel gennemgang.
Populære tags: 2000w udvideligt hjemme-backup-kraftværk, Kina 2000w-udvidbart hjemme-backup-kraftværk, fabrik
