Med udsigt over utallige små bjerge (Xiamen) Electric Power Technology Co., Ltd. er en af de førende producenter og leverandører af 3600w udvideligt hjemme-backup-kraftværk i Kina. Vi har verdens-førende produktionsudstyr og stærke produktionskapaciteter. Velkommen til engros bulk premium 3600w udvidelig hjemme backup kraftstation fra vores fabrik.
Y3|3kWh-Udvidelig hjemmebackup i klasse
Producent af 3600 W backup-kraftværker til hjemmet for længere dækning af flere-belastninger
Y3 kombinerer 3072Wh lagret energi med 3600W nominel AC-output og 7000W overspændingskapacitet. Den er designet til købere, der har brug for mere driftsreserve end en 2kWh-klasseenhed, samtidig med at den bevarer 2100W solenergiindgang og kompatibilitet med Y2-BAT-udvidelsesbatterier.
Energireserve
3072Wh giver backup-planen mere plads før udvidelse tilføjes
Basiskapaciteten på 3072Wh er velegnet til købere, der har brug for en bredere blanding af væsentlige husholdnings-, mobil- og professionelle belastninger, før de flytter til et eksternt batterisystem. Kørselstid afhænger stadig af reel watt, driftscyklus, konverteringstab og starttilstand for opladning.
Netværk og lysbelastninger
Prioriter langvarig-kommunikation, routing og belysningsbelastninger før valgfrie apparater.
Computere, køl og medier
Beregn samtidig efterspørgsel og tag højde for kompressorcyklusser, hvor det er relevant.
Madlavning og motordrevet-udstyr
Kontroller kontinuerlig watt- og opstartsadfærd separat i forhold til 3600W og 7000W grænserne.
Kørselstal for applikations-billeder er referenceestimater. Brug køberens faktiske tilsluttede-belastningsliste til en kommerciel konfiguration.
Regional AC-arkitektur
EU- og amerikanske versioner deler 3600W output, men bruger forskellige bypass-grænser
Y3 bevarer den samme nominelle og stigningseffekt på tværs af sine nuværende EU- og amerikanske versioner. Den vigtige regionale forskel er bypass-effekt: 3600W på EU-versionen og 2200W på den amerikanske version.
220–240V · 3600W nominel · 3600W bypass
50/60Hz output med 7000W overspænding, 100W USB-C-porte og 12V/30A Anderson-udgang.
100–120V · 3600W nominel · 2200W bypass
50/60Hz output med samme 7000W overspænding og direkte DC/USB interface sæt.
| Felt | EU-version | US version |
|---|---|---|
| AC udgangsspænding | 220–240V | 100–120V |
| Frekvens | 50/60 Hz | 50/60 Hz |
| Nominel AC-udgang | 3600W maks | 3600W maks |
| Overspændingsudgang | 7000W | 7000W |
| Bypass-tilstand | 3600W | 2200W |
| Anderson output | 12V / 30A | 12V / 30A |
| USB-A1-udgang | 5V3A; 9V2A; 12V1.5A 18W pr. port | 5V3A; 9V2A; 12V1.5A 18W pr. port |
| USB-A2-udgang | 5V2A | 5V2A |
| USB-C-udgang | 5V3A; 9V3A; 12V3A; 20V5A 100W pr. port | 5V3A; 9V3A; 12V3A; 20V5A 100W pr. port |
Regional opladningsgennemstrømning
EU-opladning når 2500W, mens det amerikanske inputloft er 1800W
Y3-ladesystemet bruger forskellige AC-lofter efter marked, men den samme 2100W solcellespecifikation. Når AC-, sol- og køretøjsindgange kombineres, skal det samlede input stadig forblive inden for den regionale maksimale inputgrænse, der er vist for den bestilte version.
220–240V · 13A maks. · 2500W maks
Den samlede kombinerede AC + solenergi + bilens input skal forblive inden for EU's maksimale inputloft på 2500W.
100–120V · 16A maks. · 1800W maks
Samlet kombineret AC + solenergi + bil-input skal forblive inden for 1800W US maksimale inputloft.
12–148V MPPT
18–140V driftsområde, op til 15A og maks. 2100W.
12–15V · 8A maks
Lavere-strømopladningsvej for kompatible køretøjers elektriske systemer.
Tjek Voc, Vmp og strøm
Bekræft panelets elektriske værdier og tilslutningshardware, før PV-panelet godkendes.
Direkte DC og USB udgange
Reserver AC-udtag til inverterbelastninger og diriger kompatible enheder til DC
12V / 30A
Høj-strøm DC-forbindelse til kompatibelt udstyr og korrekt klassificerede kabler.
12V / 10A · 120W i alt
Separat 12V udgangsvej til kompatible køretøjer og bærbare enheder.
2 × 100W
Understøtter kompatible bærbare computere og mobilelektronik via USB-C PD.
3 × 18W + 1 × 10W
Giver flere USB-porte med lavere-strøm til almindeligt tilbehør og mobilenheder.
Ekspansionsstrategi
Behold 3600W inverteren og tilføj Y2-BAT, når driftstiden er den begrænsende faktor
Y3 er angivet som kompatibel med Y2-BAT udvidelsesbatterier med op til 15 pakker. Dette lader systemdesignere øge den lagrede energi uden at ændre Y3-inverterplatformen.
3072Wh lagret energi
Brug baseenheden, når dens energireserve allerede opfylder den nødvendige backup-varighed.
2048Wh udvidelsesbatteri
Tilføj kompatibel udvidelseskapacitet, når længere driftstid er påkrævet.
Op til 15 pakker
Bekræft det nødvendige kabel og testede firmware- eller hardwareoplysninger, før du frigiver et multi-batterisystem.
Mobil implementering
Indbyggede-hjul hjælper med at flytte et kraftværk på 37,8 kg 3kWh-klasse
Y3 er en tungere hjemme-backup-enhed, men kabinettet har hjul og et transporthåndtag. Det gør det mere praktisk til at flytte mellem opbevaring, en hjemmebackupposition, et midlertidigt arbejdsområde eller en udendørs installation.
- Backup til hjemmet og små-virksomheder
- Midlertidig kontor- og medieudstyr
- Udendørs madlavning og campingpladsstrøm
- Professionelt udstyr inden for 3600W kontinuert grænse
Tekniske specifikationer
Y3 Tekniske specifikationer for indkøbsgennemgang
| Model | Y3 |
|---|---|
| Produkttype | 3600W 3072Wh udvidelig hjemme-backup-kraftstation |
| Batterikapacitet | 3072Wh |
| Nominel AC-udgang | 3600W |
| Overspændingsudgang | 7000W |
| EU AC output | 220–240V, 50/60Hz |
| amerikansk AC-udgang | 100–120V, 50/60Hz |
| EU Bypass-tilstand | 3600W |
| USA Bypass-tilstand | 2200W |
| EU AC ladeindgang | 220–240V, 50Hz, 13A maks., 2500W maks. |
| US AC opladningsindgang | 100–120V, 60Hz, maks. 16A, maks. 1800W |
| Solar input | 12–148V MPPT; 18–140V, 15A maks, 2100W maks |
| Køretøjs input | 12–15V, 8A maks |
| USB-A1-udgang | 5V3A; 9V2A; 12V1.5A 18W pr. port |
| USB-A2-udgang | 5V2A |
| USB-C-udgang | 5V3A; 9V3A; 12V3A; 20V5A 100W pr. port |
| 12V DC / bilstik | 12V / 10A / 120W i alt |
| Anderson output | 12V / 30A |
| Dimensioner | 641,5 × 304,5 × 437,5 mm / 25,2 × 11,9 × 17,2 tommer |
| Nettovægt | 37,8 kg / 83,33 lb |
| Udvidelsesbatteri | Y2-BAT; op til 15 pakker angivet som kompatible |
| Beskyttelsesreference | IP21 |
Batterikemi og certifikatomfang er ikke angivet som hårde produktpåstande her, fordi det aktuelle reviderede Y3-faktasæt ikke giver tilstrækkeligt bevis på model-niveau til at udgive dem uden forbehold.
Logistik og placering
Planlæg omkring et 641,5 × 304,5 × 437,5 mm kabinet
Nettovægten på 37,8 kg og det større kabinet påvirker hyldedybden, kartonhåndteringen, lastning af køretøjer og placering omkring reservelasterne.
- Bredde: 641,5 mm / 25,2 in
- Dybde: 304,5 mm / 11,9 in
- Højde: 437,5 mm / 17,2 in
- Nettovægt: 37,8 kg / 83,33 lb
Forbindelsespakke
Fem mærkede ladekabler dækker AC-, køretøjs-, sol- og Anderson-forbindelsesveje
Y3-pakkebilledet viser et bredt forbindelsessæt, der er passende til et system, der kan udvides med højere-kapacitet.
AC ladekabel
Bekræft destinations-markedsstik og spændingsversion før produktion.
Anderson-til-Anderson-kabel
Bekræft den nøjagtige forbindelsesrolle i forhold til den bestilte systemkonfiguration.
Lighter og 7909 adaptere
Pakkemærket viser både cigaret-lighter-til-Anderson og 7909-til-Anderson kabler.
MC4-til-Anderson-kabel
Brug med kompatibel PV-hardware efter kontrol af panelspænding og strøm.
Den aktuelle pakke- viser også en brugervejledning og garantibevis. Frys kabelmængder, stiktype, dokumentsprog og branding i den endelige indkøbsordre.
Fabriksbekræftelse
3600 W hjemme backup kraftværk fabrikstjek bør omfatte regionale bypass og opladningsgrænser
Det model-specifikke QC-billede viser Y3-enheder på omfattende elektriske teststationer. Frigivelsestjek skal følge de bestilte regionale specifikationer og udvidelseskrav.
- Bekræft Y3-modellens identitet, 3072Wh kapacitet og bestilt AC-version
- Tjek 3600W nominel output og 7000W overspændingsadfærd
- Bekræft EU 3600W eller US 2200W bypass efter behov
- Tjek regional AC-opladning og 2100W-solindgangsvejen
- Bekræft Anderson, USB-C, USB-A og 12V udgange
- Bekræft opladnings-kabelpakken og eventuelle Y2-BAT-krav
Engros System Definition
Engros Y3-ordrer bør definere energireserve, bypass-brug og udvidelseshensigt
Vi leverer Y3 til distributører, importører, private-label-programmer og projektkøbere. En nyttig bulk RFQ bør definere destinationsmarkedet, belastningsprofilen og opladningsmiljøet, før valgfri udvidelseskapacitet vælges.
EU eller amerikansk konfiguration
Angiv destinationsland, spænding, frekvens, stikstandard og bypasskrav.
Basiskapacitet og køretid
Angiv væsentlige belastninger og nødvendig driftstid, før du beslutter, om 3072Wh er tilstrækkeligt.
PV-array og Y2-BAT-plan
Angiv elektriske soldata og det nødvendige antal ekspansionsbatterier, hvis nogen.
Mængde, branding og dokumenter
Bekræft ordrevolumen, logo, emballage, manualer, nødvendige dokumenter og målleveringsdato.
Ofte stillede spørgsmål
Y3 tekniske og købsspørgsmål
Y3 er vurderet til 3600W AC-udgang og viser 7000W overspændingseffekt. Brug 3600W til kontinuerlig-belastningsplanlægning.
Nej. De aktuelle udgangsark viser 3600W bypass for EU-versionen og 2200W bypass for den amerikanske version.
EU-versionen viser op til 2500W AC-indgang, mens den amerikanske version viser op til 1800W.
Y3 understøtter op til 2100W solinput med en 12–148V MPPT-indgang og et 18–140V driftsområde op til 15A.
Ja. Y3 er angivet som kompatibel med Y2-BAT, med op til 15 pakker. Bekræft det nødvendige kabel og relevante testede hardware- eller firmwaredetaljer, før det endelige system frigives.
Y3 måler cirka 641,5 × 304,5 × 437,5 mm og har en nettovægt på cirka 37,8 kg.
Ja. Vi gennemgår engros Y3-ordrer fra mængde, destinationsmarked, elektrisk version, belastningsprofil, ladeplan, udvidelseskrav, branding, emballage og dokumentation.
Angiv destinationsland, mængde, spænding og stikstandard, tilsluttede belastninger, opstartsbehov, runtime-mål, solcelle-arrayplan, Y2-BAT-krav, branding, emballage og påkrævede dokumenter.
Anmod om et tilbud
Konfigurer Y3 omkring den regionale bypass-grænse og påkrævet energireserve
Del destinationsmarkedet, påkrævet mængde, AC-spænding og sokkelstandard, kontinuerlige og opstartsbelastninger, runtime-mål, solcelle-array-specifikationer, Y2-BAT-udvidelsesplan, branding, emballage og dokumentbehov til teknisk og kommerciel gennemgang.
Populære tags: 3600w udvideligt hjemme-backup-kraftværk, Kina 3600w-udvidbart hjemme-backup-kraftværk, fabrik
